Kuchnia w stylu prowansalskim, podobnie jak inne zakamarki w tym klimacie domu powinna być jasna i naturalna. To czyni ją nie tylko przytulną, ale i lekką. Styl panujący na południu Francji dedykowany jest głównie do kobiet, a to za sprawą jego niezwykle romantycznego i staromodnego klimatu. Surowe podłogi i ściany, kolorowe dodatki, aromatyczne zioła i niebanalne meble tworzą kompozycję, w której każda pani domu poczuje się jak na francuskiej prowincji, bowiem źródłem inspiracji w trakcie tworzenia prowansalskiej kuchni powinna być natura i wszystko to, co niesie ze sobą.

Wbrew pozorom, styl prowansalski czerpie wiele dobrych praktyk z innych znanych nam aranżacji. Mowa tutaj o wykorzystaniu nuty rustykalnego designu, angielskiej klasyki czy powracającego jak bumerang stylu vintage. Z roku na rok, styl prowansalski zyskuje kolejnych zwolenników, a to za sprawą wspomnianej otwartości, która przekłada się na możliwość łączenia różnych stylów wnętrzarskich. Świadomość różnorodności, jaką niesie ze sobą Prowansja sprawia, że w takich kuchniach, aż chce się przebywać!

Gałązki oliwek czy kwiaty lawendy? Wybór należy do Ciebie! Decydując się na styl prowansalski, nie musisz stosować się do żadnych reguł. Co więcej, „artystyczny nieład” i miszmasz jest tu bardzo mile widziany. Jeżeli mowa o dekoracjach stojących, polecamy różnorodne ramki – koniecznie w drewnianej oprawie, ozdobne wazony, lniane obrusy czy kosze lub skrzynie, które ułatwią przechowywanie. Świetnym pomysłem jest także wykorzystanie ziół w doniczkach. Co do ścian, tutaj również powinniśmy postawić na naturalne dekoracje, np. warkocze czosnku czy wisząca konewka wypełniona świeżo ściętymi kwiatami. Meble meblami, ale to w głównej mierze dodatki w stylu prowansalskim pomogą stworzyć nam prawdziwą francuską kuchnię!